Jak vybírat dovolenou ?

Dovolená by měla být v duchu toho, co děláte rádi. Splněnými sny, odměnou za celoroční práci a odříkání. Každý si pod slovem dovolená nebo zážitky může představit něco jiného a často se stává, že vlastně ani nevíme, co všechno můžeme všechno v té relativně krátké době zažít. Pro mne jsou to zážitky z nových míst, setkání s lidmi, splynutí s přírodou, sport atd.

Naši prarodiče měli dobré úsloví: „Nejsme tak bohatí, abychom kupovali laciné věci“ Což platí v plné míře i o času, který má být odměnou za naše úsilí. Samozřejmě opačně tak, aby to nezruinovalo rodinné konto nebo jsme si dokonce na zážitky nemuseli vypůjčit.

Ve výběru dovolené u většiny z nás hrají v první řadě roli peníze a čas. Kolik ze svého rozpočtu na dovolenou uvolníme financí a kolik času rekreací strávíme?Je dobré si ale ze začátku uvědomit, kolik naše tělo a mysl opravdu potřebuje a jaký druh odreagování zvolit. Výlety po městech, pobyt u moře, turistika po horách, rafting, feraty, cyklistika, lyžování atd. Ideálně kombinace uvedených, pokud nevíme nebo prostě nemáme rádi jednotvárnost. U sportu není dobré se přeceňovat a naopak týden proválený na písku u moře je dle mého názoru ztracený čas.

Pokud se rozhodneme realizovat dovolenou na vlastní pěst, jsme sice svými pány, ale musíme být připraveni, že autem strávíme spoustu úsilí řízením, navigací, plánováním, zařizováním, sháněním a utratíme dost peněz za pohonné hmoty, mýtné úseky, parkoviště, místní dopravu, mapy, nemluvě o případných poruchách vozidla, bez možnosti si za horkých letních dnů dát chlazené pivo nebo víno. Z výletu vždy zpět k parkovišti, stále vázáni na auto s obavou, kdy ho najdeme vykradené.

Existuje obrovská škála různě zaměřených cestovních kanceláří, kde veškerá starost končí sbalením kufru a dostavením se na odjezdové místo. Od té doby máte k dispozici delegáta nebo průvodce, který všechno zorganizuje, zná danou oblast, dokáže poradit nebo dokonce podat odborný výklad a vy můžete konečně vypnout. Nejjednodušší a současně asi nejlevnější cesta k dovolené, jsou pobytové, poznávací a turistické či sportovní zájezdy, kde máte zajištěno ubytování, jídlo, průvodce, pojištění, dopravu, vstupy za skupinové slevy, chlazené i teplé nápoje u řidiče autobusu atd. Na takové dovolené si opravdu odpočinete, něco se dozvíte, něco uvidíte, zažijete, ochutnáte …

Kromě nejzajímavějších míst poznáte také spoustu podobně zaměřených, zajímavých lidí a výsledek je o to lepší, když sečtete kolik energie, času i peněz ušetříte se službami, které cestovní kanceláře poskytují.

Jaký typ zájezdu si zvolit ? Záleží plně na Vašich požadavcích a dosavadních zkušenostech. Ale vždy platí, že zkusit se má všechno a tak pokud jste trávili dosud volný čas u moře nebo na chatě, dopřejte si trochu krásy přírody někde v horách nebo navštivte jiné kultury. Například poznávací zájezd s výlety. Jste li sportovně zaměřeni, zkuste se podívat do nabídky turistických, cyklo, vodáckých výletů.

i cesta může být cíl, jak se zpívá v oné písni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..