Hornaté srdce Asie
Když se řekne Nepál, mnohým se zjeví pod tímto pojmem Himálaj, nejvyšší pohoří světa. V Nepálu je magických osm ze všech čtrnácti osmitisícovek světa. Zmííním se o nich na konci článku. Některé jsou na hranici s Čínou (přesněji řečeno Tibetem), včetně nejvyšší hory světa, Mount Everest (8848 mnm), Nepálsky Sagarmátha, což znamená Tvář nebes. Tibetsky je to Qomolangma (Čomolangma), což je v překladu Matka světa. Hory zabírají převážnou část země, ať už je to samotný Himálaj, tvořící přirozenou hranici s Čínou, či na jih od něj, jakési předhůří Himálaje, dosahující výšek 3000m. Nížiny jsou zastoupeny na jihu, úzkým pruhem země zvaným téraje.
Pestrost Nepálu
Jen málokde na světě najdeme tolik kontrastů a rozmanitosti, jako v Nepálu. Právě vysoké hory a neprůstupnost terénu daly vzniknout různorodosti, odlišnostem a pestrosti, na tak malém území, jakým Nepál je. Ať už je to půvabná krajina, náboženství, podnebí, flora, fauna, kultura, etnika, charakter lidí nebo jiné aspekty. To vše a mnohé další, činí Nepál jednou z turisticky nejpřitažlivějších destinací, v mnohých koutech ještě neprobádanou. Zažijete zde tropická pásma na jihu, takzvané téraje, s rýžovými políčky, pasoucímí se vodními buvoly a volně žijícími nosorožci, krokodýli, tygry, slony a dalšími exotickými živočichy v NP Chitwan (Čitvan). Subtropy s monzunovými dešti v úrodných údolích předhůří Himálaje. Při putování přes vysoko položená sedla na trecích kolem majestátních osmitisícovek, jdete často všemi vegetačními stupni. V horách se rozmanitost mění rychleji. Postupujete od hustě zarostlých zmíněných tropů, hluboce zaříznutým říčním údolím s malebnými horskými vesničkami, do jehličnatých lesů, s přibývající výškou řídnoucími. Až se octnete ve větrné horské pustině, podobající se poušti, za kterou již následuje říše věčného sněhu a ledu, kde život připomíná pouze v dáli kroužící sup, čekající na svou mršinu, jenž jsou místními volně ponechány napospas koloběhu přírody. Sem tam basecamp či karavana s yaky, nezbytnými pomocníky a zdrojem jídla v nejvyšších oblastech.
Na treku
Spatříte obří, kvetoucí rododendrony, jež jsou národní květinou Nepálu. Neprůstupná džungle, terasovitá políčka, vodní buvoly, zurčící azurové řeky i menší potoky, vysoké hřmějící vodopády, jehličnany, kleče, Tibetské modlitební mlýnky, hinduistické i buddhistické chrámy, opuštěná obydlí, dlouhé ocelové zavěšené mosty (nic pro trpící závratěmi, kteří si pro tyto chvíle musí vzít hnědé bezpečnostní trenýrky), poušť, kameny, skály, sníh, ledovce, to vše Vás míjí na cestě a vy se cítíte naprosto oddáni přítomnosti a té kráse kolem. Vnímáte pouze vlastní dech, dokonalost a nekonečnost matky přírody.
Celé to zpestřují setkání s úžasnými, zajímavými, milými, místními lidmi různých etnik a vyznání Náročný den tu a tam zakončíte koupelí v horkých pramenech, národním pokrmem dal bhat a povídáním s ostatními trekaři.
Dal Bhat
Národní pokrm Dal Bhat jedí Nepálci celý život, 2x denně. Zaslouží si proto myslím zvláštní odstavec. Dal znamená vlastně kořeněná čočková omáčka nebo polévka, obdobná jako v Indii a bhat, je rýže. To ale není všechno, na tácu najdete většinou ještě vařené brambory nebo sezóní zeleninu na kari, naloženou fermentovanou zeleninu, čerstvou zeleninu, bílý jogurt a křupavý papadam. V tradičních pouličních jídelnách zaplatíte za tuhle baštu pár korun a nejdražší (v přepočtu asi 100Kč) jsem jedl v 4900mnm, kde vaření kvuli tlaku trvá déle a suroviny musí nahoru vynášet nosiči. V případě masité varianty zaplatíte 2x až třikrát tolik. Na dal bhatu je nejlepší to, že Vám vždy přidají, dokud nejste sytí a pokaždé je jiný, záleží na roční době, rodině, etniku a náladě kuchaře.
Nejvyšší hory Nepálu aneb magická osmička
Mount Everest 8848 – Nepál / Tibet
Kančendženga 8586 – Nepál / Indie
Lhoce 8516 – Nepál / Tibet
Makalu 8485 – Nepál / Tibet
Čo Oju 8188 – Nepál / Tibet
Dhaulágirí 8167 – Nepál
Manáslu 8163 – Nepál
Annapurna 8091 – Nepál
Ostatních šest osmitisícovek zde budete hledat marně, protože se nachází v pohoří Karakorám v Pákistánu a Tibetu, článek je o Nepálu.