RAJSKÝ NEPÁL, země kontrastů.

Termíny:
1.4. – 16.4.(přidán další termín navazující za tento)

10.10. – 31.10. Rajský okruh Manaslu (připravuje se)

Cesta je určena pro ty, kteří chtějí zažít atmosféru nejvyšších hor světa Himalájí a netroufají si nebo nemohou na treky ve výškách 5.ooom. Organizovaně, ale bez cestovky. Turistika, rafting, návštěva NP Chitwan, prohlídka památek, poznávání zdejšího života a kuchyně. To vše splňuje požadavky dokonalé aktivní a poznávací dovolené. Každý den je zážitkem pro dříve narozené, ale i pro mladší. Cesta je cíl. Průvodcem zájezdu bude Aleš Rajský, zkušený průvodce, cestovatel a fotograf, který se věnuje oboru 15 let a miluje svou práci.

malá inspirace v podobě krásného videa, na němž jsou i některá navštívená místa

Program:
1.den (1.4.)
Přílet do hlavního města Káthmándú, kde Vás průvodce vyzvedne na letišti a dopraví na ubytování. Program dle času příletu. Prohlídka historického náměstí Durbar (UNESCO) s četnými hinduistickými chrámy a palácem. Případně zařízení nezbytných povolení k trekingu. Večer ochutnávka národního pokrmu Dhal Bhat či jiných specialit s možností nákupů a procházky ve čtvrti Thamel.
2.den
Po snídani zařízení nezbytných povolení k trekingu a registrace. Dnešní den věnujeme prohlídce nejvýznamějších UNESCO památek a chrámů jako jsou spalovací Gháty v Pašupatináthu, královská města Pátán a Bhaktapur s impozantní historickou architekturou.
3.den
Přesun do údolí řeky Trisuli, kde nás čeká pohodový dvoudenní rafting na úpatí Himálají. Před raftem dáme oběd. Plavba krásným údolím řeky Trisuli. Romantickým nocleh v říční zátoce.
4.den
Po snídani rafting, oběd a přesun do Pokhary, která je ve srovnání s Kathmadú oázou klidu na břehu jezera Phewa. Večer si dáme místní pivo nebo pálenku z rýže – rakshi a posedíme v jednom z místních barů, situovaném na břehu jezera a užijeme si západ slunce.
5.den
trek 4-5 hodin, převýšení 540m
Brzy ráno přesun do Naya pul, brány do Himálaje. Zde začíná náš okružní panoramatický trek pod Annapurnami s dechberoucími výhledy a typickými malebnými vesničkami. Čeká nás krásný výstup Alpského typu a nocleh v horské vesničce Tikhedhunga ve výšce 1540m.
6.den
trek 4-6 hodin, převýšení 1360m
Po snídani vyrazíme na výstup mezi rozkvetlými obrovskými rododendrony, který nás zavede do turistické vesnice Ghorepani (2874m). Cestou budeme mít dostatek času na fotografování, oběd, svačinu, pauzy na pití a tempo přizpůsobíme těm nejpomalejším.
7.den
trek cca 8 hodin, převýšení 890 m, sestup o 1050m
Zlatým hřebem našeho treku bude v případě příznivé viditelnosti ranní výstup za východem slunce na vrcholu Poon Hill (3210m) s panoramatickým výhledem na Annapurny, Dhaulagiri, posvátnou horu Machhapuchhre a další Himálajské velikány. Sestoupíme opět do Ghorepani na snídani a vydáme se přes prýsmyk Deurali (3132m) odkud klesáme dále podél řeky, úžasnou přírodou se spousty vodopádů a potůčků, do Tadapani na nocleh.
8.den
trek 4-5 hodin, výstup 280m, sestup 780m
Tento den již bude odpočinkovějším proti předešlým dvoum. Nejprve klesneme do vesničky Siprong, odkud opět stoupáme a dojdeme do místa ubytování ve vesničce Chomrong (2210m) odkud jsou výhledy zpříjemněné kavárničkami a jablečným koláčem.
9.den
trek cca 4 hodiny, výstup 480m, sestup 700m
Dnešní trek zpestříme zastávkou s koupáním v horkých pramenech a přespáním v malebné historické vesničce Ghandruk (1990m), jenž je domovem etnika Gurung. Možnost návštěvy muzea Gurungů.
10.den
trek 1 – 2 hodiny, sestup 340m
Sestup na autobusové nádraží do Kimche (1640m), odkud jeepem nebo místním autobusem odjedeme opět do Pokhary k zaslouženému odpočinku. Po obědě možnost zpestření plavbou po jezeře, návštěvou pagody Míru, vodopádů Déví a chrámové jeskyně Gupteswor. Večer zapijeme zdolaný trek a odměníme se chutnou večeří v jednom z místních podniků.
11.den
Přesuneme se k národnímu parku Chitwan do vesnice Jagatpur, která ještě není tolik zasažena turismem. Po jídle bude pro nás procházka okolní přírodou jedním z největších lákadel.
12.den
Bohatý program zahrnuje snídani, výlet do národního parku, jízdu na slonech, plavba lodičkou po řece Rapti, pozorování krokodýlů a gaviálů, možnost spatřit také divoké nosorožce a při velkém štěstí i tygra. Po obědě a odpolední siestě shlédneme kulturní vystoupení etnika Thárů a večeře.
13.den
Návrat do hlavního města Káthmándú. Při včasném příjezdu se po ubytování v hotelu vydáme k buddhistické svatyni Swayambhunath, jíž se přezdívá opičí chrám a Buddha park.
14.den (15.4.)
Fakultativní vyhlídkový let k Everestu, nejvyšší hoře planety (8848m), je jedním z největsích životních zážitků. Prohlídka metropole Káthmándů, Durbar Square, hinduistické chrámy, příbytek žijící bohyně Kumárí, poslední nákupy suvenýrů. Celý program od návratu do Káthmándů se odvíjí od zpáteční letenky klientů.

A teď se podržte !
kalkulace – cca 50 000,-
(nejedná se o cestu organizovanou cestovní kanceláří, kalkulace se odvíjí od cen služeb doporučených průvodcem od ověřených partnerů, nevybíráme celou částku, účtujeme si pouze průvodcovské služby až na místě a ostatní služby si hradí klienti zvlášť sami dle doporučení průvodce nebo vlastního výběru)
Kalkulace zahrnuje:
českého průvodce, plnou penzi, veškeré ubytování, vstupy do UNESCO památek včetně místního průvodce, safari, rafting, dopravu, letenku v ceně cca 15 tisíc)
Je počítáno i s drobným zdražením o počtu 14 klientů + průvodce, s lepším ubytováním v KTM a Pokhaře, které lze nahradit levnější variantou.
Ne všechny vstupy jsou povinné.
Nezahrnuje:
dle zájmu fakultativní – individuální
vyhlídkový let k Everestu 200 $
nosiče na treku 120 $ +tips
pojištění, suvenýry, bakšišné, alkohol, nadstandartní stravu

Další krásná ukázka z této překrásné země.
trek kolem Annapurny, zájezd do Nepálu, Nilgiri, Kali Gandaki
Nepálský trek v Himálaji kolem Annapurny poskytuje úžasné panorama hor, řek a tradičních obydlí ve vesničce Kagbeni se sluncem osvícenou horou Nilgiri při východu slunce. Jen krůček od buddhistického království Mustangu.
Nepál - Káthmándú - náměstí Durbar a jeho pagody
Nepál – Durbar square v Káthmándú ještě před zemětřesením.
Nepál - trekking annapurna, poonhill, ghandruk, machapuchare
Nepál – výhled z Poon Hill na východ slunce nad Annapurnou a posvátnou Machapuchare neboli rybí ocas
trek kolem Annapurny, zájezd do Nepálu, Nilgiri, Marsyangdi Nadi
Nepálci jsou úžasní a usměvaví lidé. Obzvlášť v zastrčených vesničkách Himálájských údolí
nepál-trek okolo annapuren
Sadhuové jsou Sikhští hinduističtí duchovní. Na obrázku právě nalezli šaligram v údolí řeky Kali Gandaki, symbol boha višnu.
 
CESTUJEME S ALEŠEM DO RÁJE
Veřejná group · 13 členů
Přidat se ke skupině
Skupina slouží zájemcům o cestování s průvodcem Alešem k diskuzi, dotazům a získávání informací o plánovaných cestách.
 

Nepál, země kontrastů.

Nepál - trek okruh okolo Annapuren
Nepál, Trekingový okruh okolo Anapuren, Annapurna, Zájezd

Hornaté srdce Asie
Když se řekne Nepál, mnohým se zjeví pod tímto pojmem Himálaj, nejvyšší pohoří světa. V Nepálu je magických osm ze všech čtrnácti osmitisícovek světa. Zmííním se o nich na konci článku. Některé jsou na hranici s Čínou (přesněji řečeno Tibetem), včetně nejvyšší hory světa, Mount Everest (8848 mnm), Nepálsky Sagarmátha, což znamená Tvář nebes. Tibetsky je to Qomolangma (Čomolangma), což je v překladu Matka světa. Hory zabírají převážnou část země, ať už je to samotný Himálaj, tvořící přirozenou hranici s Čínou, či na jih od něj, jakési předhůří Himálaje, dosahující výšek 3000m. Nížiny jsou zastoupeny na jihu, úzkým pruhem země zvaným téraje.

trek kolem Annapurny, zájezd do Nepálu, Nilgiri, Kali Gandaki
Nepálský trek v Himálaji kolem Annapurny poskytuje úžasné panorama hor, řek a tradičních obydlí ve vesničce Kagbeni se sluncem osvícenou horou Nilgiri při východu slunce. Jen krůček od buddhistického království Mustangu.

Pestrost Nepálu
Jen málokde na světě najdeme tolik kontrastů a rozmanitosti, jako v Nepálu. Právě vysoké hory a neprůstupnost terénu daly vzniknout různorodosti, odlišnostem a pestrosti, na tak malém území, jakým Nepál je. Ať už je to půvabná krajina, náboženství, podnebí, flora, fauna, kultura, etnika, charakter lidí nebo jiné aspekty. To vše a mnohé další, činí Nepál jednou z turisticky nejpřitažlivějších destinací, v mnohých koutech ještě neprobádanou. Zažijete zde tropická pásma na jihu, takzvané téraje, s rýžovými políčky, pasoucímí se vodními buvoly a volně žijícími nosorožci, krokodýli, tygry, slony a dalšími exotickými živočichy v NP Chitwan (Čitvan). Subtropy s monzunovými dešti v úrodných údolích předhůří Himálaje. Při putování přes vysoko položená sedla na trecích kolem majestátních osmitisícovek, jdete často všemi vegetačními stupni. V horách se rozmanitost mění rychleji. Postupujete od hustě zarostlých zmíněných tropů, hluboce zaříznutým říčním údolím s malebnými horskými vesničkami, do jehličnatých lesů, s přibývající výškou řídnoucími. Až se octnete ve větrné horské pustině, podobající se poušti, za kterou již následuje říše věčného sněhu a ledu, kde život připomíná pouze v dáli kroužící sup, čekající na svou mršinu, jenž jsou místními volně ponechány napospas koloběhu přírody. Sem tam basecamp či karavana s yaky, nezbytnými pomocníky a zdrojem jídla v nejvyšších oblastech.

nepál-trek okolo annapuren
Nepál-trek okolo annapuren, zájezd

Na treku
Spatříte obří, kvetoucí rododendrony, jež jsou národní květinou Nepálu. Neprůstupná džungle, terasovitá políčka, vodní buvoly, zurčící azurové řeky i menší potoky, vysoké hřmějící vodopády, jehličnany, kleče, Tibetské modlitební mlýnky, hinduistické i buddhistické chrámy, opuštěná obydlí, dlouhé ocelové zavěšené mosty (nic pro trpící závratěmi, kteří si pro tyto chvíle musí vzít hnědé bezpečnostní trenýrky), poušť, kameny, skály, sníh, ledovce, to vše Vás míjí na cestě a vy se cítíte naprosto oddáni přítomnosti a té kráse kolem. Vnímáte pouze vlastní dech, dokonalost a nekonečnost matky přírody.
Celé to zpestřují setkání s úžasnými, zajímavými, milými, místními lidmi různých etnik a vyznání Náročný den tu a tam zakončíte koupelí v horkých pramenech, národním pokrmem dal bhat a povídáním s ostatními trekaři.

Nepál, cestování a jídlo začíná pokrmem Dal Bhat
Dal Bhat – Nepálské národní jídlo

Dal Bhat
Národní pokrm Dal Bhat jedí Nepálci celý život, 2x denně. Zaslouží si proto myslím zvláštní odstavec. Dal znamená vlastně kořeněná čočková omáčka nebo polévka, obdobná jako v Indii a bhat, je rýže. To ale není všechno, na tácu najdete většinou ještě vařené brambory nebo sezóní zeleninu na kari, naloženou fermentovanou zeleninu, čerstvou zeleninu, bílý jogurt a křupavý papadam. V tradičních pouličních jídelnách zaplatíte za tuhle baštu pár korun a nejdražší (v přepočtu asi 100Kč) jsem jedl v 4900mnm, kde vaření kvuli tlaku trvá déle a suroviny musí nahoru vynášet nosiči. V případě masité varianty zaplatíte 2x až třikrát tolik. Na dal bhatu je nejlepší to, že Vám vždy přidají, dokud nejste sytí a pokaždé je jiný, záleží na roční době, rodině, etniku a náladě kuchaře.

Nejvyšší hory Nepálu aneb magická osmička
Mount Everest 8848 – Nepál / Tibet
Kančendženga 8586 – Nepál / Indie
Lhoce 8516 – Nepál / Tibet
Makalu 8485 – Nepál / Tibet
Čo Oju 8188 – Nepál / Tibet
Dhaulágirí 8167 – Nepál
Manáslu 8163 – Nepál
Annapurna 8091 – Nepál
Ostatních šest osmitisícovek zde budete hledat marně, protože se nachází v pohoří Karakorám v Pákistánu a Tibetu, článek je o Nepálu.

Nepál - trekking okolo Annapuren a Poon Hill
Nepál – trekking okolo Annapuren a Poon Hill